Dokumenty sprzed ponad 100 lat znalezione w kominie

W czasie wakacji w Zespole Szkół odbywają się prace remontowe związane z udrażnianiem przewodów kominowych. Firma kominiarska Kom-Mat natrafiła na niecodzienne znalezisko. Odkrywając kanały kominowe i przygotowując się do ich przerobienia pan Piotr Podobieński natrafił na papierowy zwój zapisany w języku niemieckim.
– Na początku pomyślałem, że to coś, co warto wziąć dla siebie, ale po chwili namysłu uznałem, że te historyczne dokumenty należą się szkole i muszą tu pozostać – mówi Mateusz Podobiński.

Dokumenty pochodzące z 1912 roku zawierają najprawdopodobniej wytyczne do prawidłowego nauczania różnych ówcześnie stosowanych przedmiotów. Niemieckie dokumenty są zabrudzone, ale w dość dobrym stanie.
– Napisaliśmy do Archiwum Państwowego w Toruniu w celu oględzin znalezionych dokumentów – mówi Janina Nowacka, dyrektorka Zespołu Szkół. – Podobne pismo informujące otrzymało także Starostwo Powiatowe w Toruniu, nasz organ prowadzący – dodaje.

Fachowcy z archiwum toruńskiego zbadają dokumenty i wówczas oficjalnie okaże się co tak naprawdę zawierają.
Chełmżyńskie liceum ma bogatą historię, która sięga aż 1910 roku. wówczas nastąpiło poświęcenie i przekazanie gmachu władzom rządowym. Znalezione dokumenty są młodsze tylko o dwa lata.

Być może archiwiści potwierdzą tezę dyrektorki Janiny Nowackie, która uważa, że znalezione papiery mogą być wytycznymi do prowadzenia nowej szkoły i nauki przedmiotów.

Sam znalazca jednak mówi, że w kominach znalazł już chyba wszystko.

– Znajdujemy masę różnych przedmiotów, począwszy od starych gazet, dokumentów a skończywszy na drobnych przedmiotach – mówi Piotr Podobieński. – Najdziwniejszym znaleziskiem i zarazem najniebezpieczniejszym był granat, który zlokalizowaliśmy w kominie na toruńskiej starówce.

Źródło: nowosci.com.pl (Marcin Seroczyński)