Międzynarodowy Zjazd Kominiarzy

W dniach od 4 do 7 września 2015 w małej miejscowości Santa Maria Maggiore (VB) – Valle Vigezzo odbył się największy na świecie Międzynarodowy Zjazd Kominiarzy.

Korzenie tej tradycji wywodzą się z czasów kiedy całe niemal pokolenia kominiarzy emigrowały stąd do Francji, Niemiec, Austrii czy Holandii. A dolina Valle Vigezzo zaznaczana była na mapach już od 1548r jako „Valle degli Spazzacamini” (dolina kominiarzy),  i  przez wieki, szczególnie w XIXw. była świadkiem wykorzystywania dzieci w tym zawodzie. Obecnie Międzynarodowy Zjazd Kominiarzy jest jednym z największych atrakcji turystycznych tego regionu.

W tegorocznej edycji udział wzięli przedstawiciele czarnego zawodu z Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Czech, Wielkiej Brytanii, Szkocji, USA i Japonii.

W piątek 4 września o godz. 17.00 kominiarze spotkali się przy jedynym we Włoszech Muzeum Kominiarza. Wieczorem rozpoczęła się tzw. „czarna noc” (Notte Nera) – przy muzyce na żywo można było napić się i posilić w typowych lokalach gastronomicznych, a późnym wieczorem oglądano pokaz sztucznych ogni.

W sobotę 5 września o 10.30 tradycyjne złożono hołd przed pomnikiem kominiarza z Malesco. Następnie uroczystości przeniosły się do miejscowości Craveggia, gdzie o godz. 15.00 rozpoczął się przemarsz kominiarzy ulicami miast. Wieczorem po raz kolejny bawiono się przy muzyce, tańcach i degustacjach.

W niedzielę 6 września odbyła się kolejna parada kominiarzy przy akompaniamencie kilku orkiestr i zespołu folklorystycznego Valle Vigezzo. Tego dnia najciekawsze wydarzenie, które miało miejsce to pokaz czyszczenia kominów dawnymi przyrządami.

W poniedziałek odbyły się wycieczki po okolicach, min. specjalnie na tą okazję przygotowano „Treno degli spazzacamini” (Pociąg kominiarzy).

Zdjęcia z serwisu Facebook:

Film z tegorocznej parady: