Polscy kominiarze pierwszy raz w Santa Maria Maggiore

dsc07548W czwartek 1 września 2016 roku kominiarze z całej Polski wraz z rodzinami i przyjaciółmi wybrali się na 35. Międzynarodowe Święto Kominiarzy w Santa Maria Maggiore we Włoszech w Dolinie Vigezzo. Nasza redakcja była organizatorem tego wyjazdu, a patronat objęła Krajowa Izba Kominiarzy.

W kilkudniowym święcie udział wzięło 1224 kominiarzy z 26 krajów, co było rekordową ilością. Na ulicach Malesco, Toceno oraz Santa Maria Maggiore oraz innych okolicznych miejscowości można było spotkać kominiarzy z Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Holandii, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Węgier, Hiszpanii, Anglii, Szkocji, USA, Japonii, Polski, Czech, Bośni i Hercegowiny.

W sobotę rano przy pomniku małego kominiarza w Malesco grupa uczestniczyła w oficjalnym przywitaniu wszystkich kominiarzy, gdzie Polacy zostali szczególnie przywitani, jako że uczestnizyli w święcie po raz pierwszy. Po południu uroczystości przeniosły się do malowniczo położonej wioski Toceno. Odbyła się tam wspólna parada, w trakcie której mieszkańcy witali kominiarzy lokalnymi produktami. Po paradzie kominiarze uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej w pięknym kościele pw. Św. Antoniego Opata. Wieczorem po kolacji większość udała się na przygotowaną przez organizatorów zabawę w parku Villa Antonia.

dsc_0311W niedzielę rano wszyscy kominiarze spotkali się na barwnej paradzie, która przeszła ulicami miasta Santa Maria Maggiore. Paradę prowadziły lokalne grupy w strojach historycznych i ludowych. Turyści, którzy bardzo radośnie i głośno witali przechodzących kominiarzy, krzyczeli „Spazzacamini” co oznacza po włosku „kominiarze”. W zwyczaju jest, że paradujący w mundurach kominiarze rozdają cukierki oraz różne prezenty. Tegoroczną edycję obserwowało ponad 30 tysięcy osób z Włoch i zagranicy. Na czele polskiej delegacji był Wiesław Czuba z Warszawy.

W godzinach popołudniowych w parku Villa Antionia odbył się koncert oraz kolejne grupy przekazywały dary na rzecz Muzeum Kominiarza, które znajduje się w Santa Maria Maggiore. W imieniu wszystkich polskich kominiarzy prezent przekazał prezes Krajowej Izby Kominiarzy. Została przekazana drewniana rzeźba przedstawiająca postać kominiarza oraz 10 egzemplarzy książki pt. „The Chimney as a technological challenge of modern times” pod redakcją Rudolfa Kanii.

Wszyscy uczestnicy byli pod wielkim wrażeniem panującej atmosfery radości i wspólnej zabawy, w znacznej większości deklarując swoje uczestnictwo w kolejnym wyjeździe.

O szczegółach organizacyjnych kolejnego wyjazdy będziemy informować, osoby chętne już teraz zapraszamy do kontaktu: info@kominiarz.tv

GALERIA ZDJĘĆ